İkinci El Eşya Dükkanı Açmak

01-04-2021 21:19:30

İkinci El Dükkan Açmak

İkinci el dükkân açmak, para kazanma yöntemleri arasında en meşhur, en popüler olanıdır. Hem masrafı ve maliyeti düşük hem de kâr marjı çok yüksektir. Şöyle ki, 30 bin liraya aldığınız ikinci el ürünlerin satış değeri 70-80 bin lira olabilir. İşte bu anlamda ciddi getirisi olan iş fikirleri arasında yer almaktadır. İkinci el dükkân açmak için yapmanız gereken tek şey, bir miktar sermaye biriktirmek, dükkânı açacağınız konumu bilmek olmalıdır. Bu şekilde ciddi kazançlar elde edilebilir.

 

İkinci El Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Ortalama 20-30 bin lira gibi bir sermaye başlangıç olarak işinizi görür. Hem bizzat çevreden hem de internet ortamından aldığınız malları satabilir ve para kazanabilirsiniz. Üstelik kazançlar gerçekten de yüksektir. Peki ikinci el dükkânı ne alır satar, neyi kaç paraya alabilir?

 

Beyaz Eşya Alın

Beyaz eşya, en çok talep gören ikinci el eşyalardan biridir. Çalışır durumdaki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi ekipmanları sadece 250-400 lira arası bir rakama alıp dükkâna yerleştirebilir ve 600-700 gibi rakamlara satıp ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Elektronik Eşya Alın

Bilgisayar, cep telefonu, tablet kulaklık gibi eşyalar da ikinci el pazarında çok talep görür. Bu eşyaları da oldukça ucuz bedellere satın alabilir ve ciddi rakamlara satarak para kazanabilirsiniz. Örneğin bizzat ben, çalışır durumda fakat eski olan 5 adet vantilatörü sadece 150 liraya almıştım. Hepsini temizledim ve şık görünmesini sağladım. Hatta bir kısmını plastik boyasıyla boyadım, daha sonra tanesini 60 TL’den sattım. Sizlerde bu işten ciddi kazanç sağlayabilirsiniz.

 

 

Kar Marjım Ne Kadar?

Kar marjı bu işte sabit değildir. Örneğin, çok pis bir vantilatörü 10 TL’ye alıp 60 TL’den satabilirsiniz, aynı şekilde 900 TL’ye aldığınız bir telefonu 1200 TL’ye de satabilirsiniz. Yani sabit bir kâr marjı yok. Fakat ucuz ürünlerde 300-400 kar oranı vardır.

 

Günde Ne Kadar Satış Yaparım?

Bu iş biraz yetenek ve zekâ işidir. Bu nedenle sabit bir satış yoktur, yazın farklı ürünler, kışın farklı ürünler bulundurmalısınız. Örneğin yaz aylarında klimaya olan talep yükselir, klima satabilirsiniz. Kışın, ısıtıcı talebi yükselir, yorgan battaniye, ikinci el kıyafetler vs her şeye olan talep yükselir. Bunları satarak güzel karlar sağlayabilirsiniz.

 

Ayda Ne Kadar Kazanırım?

Aşağıda bizzat ikinci el dükkânı olan birinin aylık satış rakamları ve buna ilişkin elde ettiği kazanç rakamları var. Buna istinaden siz de ne kadar kazanabileceğinizi az çok tahmin edebilirsiniz.

 

Gelir Tablosu

Aylık Satışlar: 13570 TL

Satış Maliyeti: 5000 TL

Kira ve Fatura: 2000 TL

Vergi, Sigorta Muhasebeci: 2200 TL

Aylık Net Kazanç: 4370 TL

 

Sizlerde yukarıdaki işletme gibi para kazanabilirsiniz, hatta çok daha fazlasını da kazanabilirsiniz. İkinci el eşyalar alın satın ve paraya para demeyin. İyi bir sermayeniz varsa çok rahat para kazanırsınız, bu istatistikler bu işe sadece 20 bin lira ile girmiş bir dükkâna aittir. Siz daha büyük paralarla girerek daha fazla para kazanabilirsiniz.

Yorumlar